Epoksi zemin kaplama, beton zeminler için yüksek dayanımlı, aşınmaya karşı dayanıklı ve su geçirmez bir kaplama seçeneğidir. Epoksi zemin kaplamaları, zemini düzgün, temiz ve kuru bir şekilde hazırlamanız gerektiğinden, doğru zemin hazırlığı önemlidir. Aşağıda, epoksi zemin kaplama öncesinde yapmanız gerekenleri özetle;

Davulcu Boya Epoxy Self Leveling Uygulaması
Adana epoxy uygulama yapan firmalar
  1. Zemini temizleyin: Öncelikle, zemini toz ve kirlerden arındırın. Bunun için zemini fırçalayın veya süpürün. Ayrıca, zeminde bulunan çatlakları ve çukurları düzeltin.
  2. Zemini düzgünleştirin: Düzensiz yüzeyler, epoksi kaplamanın düzgün bir şekilde uygulanmasını engelleyebilir. Bu nedenle, zemini düzleştirin ve çatlakları düzeltin.
  3. Zemini nemden arındırın: Epoksi kaplama, nemli ortamlarda iyi tutunamaz. Bu nedenle, zemini nemden arındırın ve zemin nem oranını ölçün. Nem oranının %3’ten düşük olması gerekmektedir.
  4. Zemini kaplamaya hazır hale getirin: Epoksi kaplama uygulandıktan sonra zeminin tamamen kuruması birkaç gün sürebilir. Bu nedenle, zemini kaplamaya hazır hale getirin ve kaplama uygulandıktan sonra zeminin üzerine yük binmemesi için gerekli önlemleri alın.

Epoksi zemin kaplama öncesinde yapacağınız bu adımlar, kaplamanın düzgün bir şekilde uygulanmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Eğer zemini doğru bir şekilde hazırlamazsanız, kaplama zamanla çatlaklar oluşturabilir ve uzun ömürlü olmayabilir.